Yeni başlayanlar için video kamera seçimi

Bu işlere yeni yaşlayacak olanlar için en zoru kuşkusuz “nasıl bir kamera almalıyım” sorunsalıdır. Öyle de olması gerekir çünkü uzun süreli diyebileceğimiz bir yatırımdır bu. Takdir edersiniz ki bu yatırım hatrı sayılır meblağlar gerektiriyor.

Bu makalemde, film sektörüne yeni adım atacak ya da atmış olanlar için ne tür bir kamera tercih etmek gerektiği ile ilgili nacizane önerilerimi paylaşacağım. Yapacağım önerileri çok geniş bir yelpazede sunmayacağım. Aslına bakılırsa her bir başlık geniş bir kapsamda incelenmesi gerekiyor ama ben bir çok kategoride bir çok seçenekten ana hatlarıyla bahsedeceğim. Söz konusu bu seçenekler genel olarak düşük bütçe olacak tabi ki. Çünkü bu işlere yeni başlayan biri için yüksek meblağlar harcamak hata olur.

Şimdi başlıklar halinde, neleri tercih edebiliriz bakalım. Bu arada başlıkları sektörde benzeri olmayan belirli markalara ve ihtiyaçlara göre oluşturacağım. Sıralama olarak da amatörden profesyonele doğru gitmeye çalışacağım.

Handycamlar

Bu sınıftaki kameralar genelde küçük boyutlu, hobi ve turistik amaçlarla tercih edilen kameralardır. Fiyat olarak makul seviyededirler. Fakat son yıllarda DSLR gövdelerin performanslarını ve fiyatlarını hesaba katacak olursak ne derece tercih edilir, tartışılır tabi. Aslında küçük boyutlu olmaları, taşıması kolay olmaları, pratik olmaları gibi nedenlerle, belirttiğim gibi, hobi ve turistik amaçlı tercih edilebilirler. Yalnız kısa film çekmek gibi bir niyetiniz varsa fazlasıyla kısıtlanırsınız. Çünkü sensörleri oldukça küçüktür. ISO performansları pek iyi değildir. Düşük ışıkta çekim yapmanız zorlaşır. Görüntüyü fazla sıkıştırırlar ve renk derinlikleri düşüktür. Bu nedenle post prodüksiyon aşamasında çok fazla düzenleme seçeneğiniz kalmaz. Bunların yanı sıra tam manuel fonksiyonları olmadığı gibi en önemli hususlardan biri olan netleme hızı konusunda da zayıftırlar.

Biraz fazla kötüler gibi oldu ama söz konusu film çekmekse gerçekler bunlar. Tabi bu görüntü kaliteleri çok kötü anlamına gelmiyor. Bu klasmanda gayet kaliteli kameralar da bulunuyor ve uygun şartlarda gayet iyi performans sergiliyorlar. Yine de tercih meselesi. Hobi ve turistik amaçlı düşünüyorsanız tavsiye edebilirim. Marka olarak Sony, Canon, Panasonic gibi markaların çeşitli handycamları mevcut.

Kompakt ve yarı profesyonel fotoğraf makineleri

Hem fotoğraf, hem de film çekmek isteyenler için kompakt ve yarı profesyonel makineler giriş seviyesi olarak değerlendirilebilir. Fazla bir bütçeniz yoksa ve bu işlere yeni başlıyorsanız, öğrenme aşamasında çok para harcamayıp kompakt bir gövdeye yatırım yapmak akıllıca olabilir. Donanım olarak aynasız bir model seçerseniz hem fotoğraf hem de video çekimi noktasında, lens seçeneği bakımından, daha esnek olursunuz.

Bu tarz gövdelerin de yine sensörleri küçüktür. Bu nedenle düşük ışıkta pek verimli değildirler. Fakat ISO performansları ve görüntü kaliteleri biraz üst modellerde nispeten daha iyidir. Geneli 720p ve 1080p çözünürlükte kayıt yeteneğine sahiptir. Tam manuel fonksiyonları genelde yoktur. Yine de yeni başlayacak olanlar için görüntü kaliteleri gayet tatminkar gelecektir ve fotoğraf çekimi de büyük bir artı olduğundan tercih edilebilirler. Yalnız, handycamlarda belirttiğim gibi, video sıkıştırma ve renk derinlikleri sebebiyle post prodüksiyon aşamasında görüntüyü işlerken yine çok fazla seçeneğiniz olmayacaktır.

Fiyat olarak handycamlar ile aynı seviyelerde olmaları (hatta daha ekonomik olmaları) ve öğrenme aşamasında daha fazla seçeneğe sahip olmanız açısından bu kategoriden seçim yapmanızı tavsiye edebilirim.

DSLR fotoğraf makineleri

Fotoğraf ve film çekimi konularında bilgi sahibiyseniz, film çekimi yanında fotoğrafla da yoğun olarak ilgileniyorsanız DSLR bir gövde tercih etmenizde elbetteki fayda var. Bu klasmandaki makineler çok daha gelişmiş özelliklere sahiptirler ve doğal olarak fiyat bakımından da daha üst seviyededirler.

Çoğunlukla tam manuel fonksiyonlara (diyafram ayarı, ISO ayarı, enstantane hızı, beyaz ayarı, ses kaydı vb.) sahiptirler. HD ve Full HD 24 fps, 25 fps ve 50 fps kayıt yetenekleri vardır. Görüntü sensörleri daha büyüktür ve düşük ışıkta ISO performansları çok daha tatminkardır. Lens seçeneği bakımından çok geniş bir yelpazeye sahip olmaları iyi bir avantaj sağlar. Fakat netlik konusunda manuel netleme yapmaya biraz mecbur kalıyorsunuz. Aynı zamanda yine görüntü sıkıştırma oranları ve renk derinlikleri açısından, asıl işlerinin fotoğraf çekimi olması nedeniyle, biraz zayıf kalmaktalar. Yalnız tam kare sensöre sahip DSLR gövdelerde durum biraz daha iyi. Bir çoğunuz biliyorsunuzdur, günümüzde bazı dizi filmlerde tam kare DSLR fotoğraf makineleri kullanılıyor. Fiyat olarak oldukça pahalılar ama bütçesi geniş olanlar için tercih edilebilir.

Ses konusunda ise, diğer iki başlıkta bu özelliğe değinme ihtiyacı duymadım ama DSLR gövdelerde ses kaydı özellikleri oldukça gelişmiş durumda. Harici mikrofon bağlamanıza olanak tanıyorlar. Fakat ses konusunda titizseniz, harici bir ses kayıt cihazına ihtiyaç duyacaksınız demektir.

Bunların yanı sıra marka olarak Canon EOS serisini tavsiye edebilirim. Bu seride özellikle yeni çıkan 70D fiyat ve performans bakımından oldukça iyi. Daha ekonomik bir model düşünürseniz, 60D, 700D ve 600D gibi modelleri de tavsiye edebilirim. Tam kare sensöre sahip bir gövde olarak da 6D, sınıfında daha ekonomik gibi. Bütçenizi zorlamak isterseniz 5D Mark III ve hatta 1D C bile tercih edebilirsiniz.

Black Magic ve GoPro Hero

Bu bölümde birbirinden farklı, işleri sadece film çekmek olan ve bir o kadar da ekonomik iki markadan bahsedeceğim. Eğer fotoğraf çekmeyi düşünmüyorsanız, fazla bir bütçeniz yoksa, görüntü kalitesi sizin için önemliyse ve daha profesyonel düşünüyorsanız tercihiniz bu yönde olabilir. Yalnız bu iki marka, birbirinden oldukça farklıdır.

Black Magic film sektörüne yönelik bir çok donanım ve yazılım geliştiren bir firma. Üst segmentte kameraları da mevcut ama bizi şu aşamada daha alt segmentlerdeki kameraları ilgilendiriyor. Bunlar ise Production Camera, Cinema Camera ve Pocket Cinema Camera. Alt segment dediğime de bakmayın. 4K, 2K ve Full HD çekim yapabilen bu kameralar çeşitli sinema lensleri, Canon EF lensler ve MFT lensler ile de kullanılabiliyorlar. Kare hızı olarak maksimum 25 fps olmalarına rağmen kayıpsız sıkıştırılmış video kaydı ve sıkıştırılmamış RAW çekim yapabiliyorlar. RAW çekim müthiş bir tercih sebebi. Tabi böyle bir görüntüyü işleyebilmek için de iyi bir sistem gerekiyor. Sensör boyutları Super 16 ile Super 35 arasında değişiyor. Düşük ışık koşullarında yüksek ISO ayarlarında son derece iyi performans sunuyorlar. Netleme konusunda yine manuel kontrol gerekiyor. Tabi, bu kameraları yardımcı ekipmanlar olmadan kullanmak zor. İlk bakışta basit gibi görünseler de yardımcı ekipmanlar ile profesyonel bir hale gelebiliyorlar. Kayıt medyası olarak Pocket Cinema Camera hızlı bir SD karta, diğer iki model ise SSD’ye ihtiyaç duyuyor. Ses kaydı için harici mikrofon kullanmanız şart fakat iyi bir mikrofon ile alınan sonuç gayet başarılı. Bu kadar iyi özelliklere göre fiyatları gayet makul, 1.000$ ile 3.000$ arasında değişiyor.

GoPro Hero ise adrenalin sporlarla ilgileniyorsak (paraşütle atlama, dağ sporları, su altı sporları vb.) ve bu alanda çekimler yapmak istiyorsak biçilmiş kaftan. Tamamen bu amaç için geliştirilmiş. Küçük boyutlu bu kameralar 4K, 2K gibi yüksek çözünürlüklerde oldukça kaliteli kayıt yapabiliyorlar. Lensleri değiştirilemiyor ve sabit geniş açı bir lens ile sunuluyorlar. Kamera sporcunun üzerinde uygun bir yere konumlandırılıyor ve uzaktan kontrol edilebiliyor. Bir çok gelişmiş özelliğe sahip bu küçük devler, fiyat olarak da oldukça ekonomik.

Aktüel kameralar

Handycamların çok daha üstün, gelişmiş versiyonları da diyebiliriz. Aslında bu klasmanda oldukça fazla çeşit bulunuyor. Benim de çok fazla bilgim yok, pek araştırıp incelemedim açıkcası ama bir çok özelliği üzerinde barındırsın, yardımcı ekipmanlara (mikrofon, follow focus vs.) pek ihtiyaç duymasın fakat profesyonel olsun diyorsanız tercih edebilirsiniz. Çünkü bu tarz kameralar çoğunlukla televizyon kanallarında röportaj ve anlık çekim gibi durumlarda tercih ediliyorlar. Elinizle rahatça tutup omuzunuza koyabiliyor ve dahili mikrofonu ile de kaliteli kayıt alabiliyorsunuz. Netleme hızları ise gayet iyi olan bu kameralar sabit bir lens ile sunuluyor. Eğer kısa film, reklam filmi gibi işler ile uğraşacaksanız, bu tarz kameraların pek tercih edilmediğini bilmenizde fayda var.

Dijital sinema kameraları

Bu başlık altındaki kamera modellerine tercihten ziyade bilgi amaçlı değinmek istiyorum. Çünkü şahıslara değil prodüksiyon şirketlerine hitap ediyorlar ve minimum fiyatları dahi 20.000 TL gibi uçuk rakamlar. Bu segmentde Canon, Red, Arri, Black Magic, Sony gibi markaların ürünlerini web sayfalarından inceleyebilirsiniz. Almayı düşünmeniz saçmalık olur. Ama öğrenip incelemekte fayda var.

Sonuç olarak

Bütün bu değerlendirmelerin neticesinde bize uygun bir kamera seçmiş olsak bile, film çekimi üzerine ciddiyetle eğiliyorsak, yeterli olmayacaktır. Yardımcı ekipmanlara (lens, mikrofon, follow focus, stabilizer, tripod vb.) yakın zamanda fazlasıyla ihtiyaç duyacağız demektir. Bu nedenle bütçenizin yarısını, hatta daha fazlasını bu tarz ekipmanlara ayırmanızda fayda var. Bu nedenle kamera seçimi noktasında daha ekonomik olmak adına Profesyonel film çekimi için ekonomik çözümler makalemi de okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra, yardımcı ekipmanlar üzerine de ayrıca bir makale yazmayı düşünüyorum.

– – –

Anlatımımda eksik kalan, değinmediğim noktalar olabilir. Belirli başlıklarda önemli hususları, ana hatlarıyla anlatmaya çalıştım. İlerleyen zamanlarda bazı kategorileri daha detaylı paylaşacağım. Şimdilik genel anlamda bir fikir sahibi olmuşsunuzdur muhakkak. Bundan sonrası size hitap eden bir başlık seçmeniz ve bu başlık altında yer alan modelleri araştırıp incelemek olacaktır…

Güncellendi: 16 Temmuz 2015

Yeni başlayanlar için video kamera seçimi
30 kez oylandı
34655 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Bu makaleye 68 yorum yapılmış

 1. BBranur Cevapla

  Samsung marka kameralar hakkında da bir makale yazmayı düşünüyor musuz ?

  • Serkan Kandemir

   Samsung özellikle aynasız fotoğraf makinesi sektöründe henüz çok yeni ama güçlü bir giriş yaptı gerçekten. Makale yazmayı düşünüyorum evet. Fakat inceleme fırsatı bulamadım henüz.

 2. Fatih Cevapla

  Merhaba, öncelikle makale için teşekkürler, yaklaşık 1 saat süren chrome key çekimleri yapıyorum. Bunu sony handycam ile ufak tefek sorunlar haricinde zorlayarak yapıyorum. Aslında dslr kullanmak istiyorum ama malum kayıt süresi kısa. Bütçeyi de zorlamayacak şekilde bana tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı acaba

  • Serkan Kandemir

   Tavsiye edebileceğim ilk kamera kesinlikle BlackMagic Pocket Cinema Kamera. Doların yüksek olması nedeniyle biraz pahalı gelebilir ama alacağın görüntü seni fazlasıyla tatmin eder. İncelemeni tavsiye ederim. Fakat daha ekonomik olsun istersen ben yine DSLR derim ama uzun süre çekim yaptığını söylüyorsun. Malum, DSLR gövdelerin işi fotoğraf çekmek. Sensörleri uzun süre video çekimi için uygun değil. Aslında sensörün ısınma sorununu çözebilirsen bir sıkıntı kalmaz.

 3. Fatih Cevapla

  teşekkür ederim ilginize, peki bu söylemiş olduğunuz ürün sanırım tek çeşit.
  Bazı sayfalarda yenında hafıza kartı da öneriyorlar ama dahili hafızası da var sanırım bu yeterli mi ? Ayrıca uygun lens olarak hangisini önerirsiniz ?

  • Serkan Kandemir

   Pocket modeli tek çeşit, MFT mout. Fakat BlackMagic’in daha farklı ve daha üst seviye ürünleri de var elbet. Bu kameralarda dahili hafıza yok. Ayrıca hızlı bir hafıza kartı alman gerek, sıkıntısız kayıt yapabilmen için. Minimum 10. sınıf 45mb/s bir kart gerekli. Lens olarak da MFT lens bakmalısın. Olympus önerebilirim bunun için. kullanım amacına ve bütçene göre seçim yapabilirsin. Kamerayı alacağın yerden de lens konusunda yardım alabilirsin. Yalnız BlackMagic gerekli aksesuarlarla birlikte DSLR’a göre daha maliyetli olacaktır.

 4. kemal Cevapla

  merhaba, ben youtube icin video cekmeye baslayacagim ve 60 fps, 1080 p bir kamera istiyorum. Hem parasini hakketsin hemde hemen gunceligini yitirmesin modeli eskimesin istiyorum. fiyat sinirim 2.500 tl civari. Onerlerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim

  • Serkan Kandemir

   Kemal, ne tür videolar çekmeyi planlıyorsun? Bir de neden 60 fps? Biraz açıklarsan yardımcı olabilirim.

  • kemal

   Hızlı cevap için çok teşekkür ederim Serkan bey. Ben sağlık sektörü ile ilgilenen birisiyim. Bu konu hakkında deneyimlerimi paylaşacağım bir kanal açmayı planlıyorum.

   Aslında 60 fps olayında net bir bilgim yok ama şu an izlediğim kanallara bakınca sanki bir gereklilikmiş gibi görünüyor. Almışken iyisini alalım, en azından bir iki sene kullanayım diye düşündüğüm için böyle bir istekte bulundum. Planladığım video süresi 20 maksimum 30 dakika.

  • Serkan Kandemir

   Yapacağınız iş için 60 fps bir gereklilik değil kesinlikle. Slowmotion yapmayacaksanız tabi. 30 fps size fazlasıyla yetecektir. Bu yüzden bir DSLR sizin için gayet yeterli gibi. EOS 650 D veya 700 D önerebilirim. Bütçenize göre bunlar olabilir. Bir iki sene değil uzun yıllar kullanırsınız. Yalnız 10. sınıf hızlı bir SD kart da mutlaka almalısınız.

  • kemal

   yerleşik mikrofon desteği ile 700 D gönlümü çaldı. Emeğinize sağlık. Teşekkür ediyorum Serkan bey.

 5. kaan Cevapla

  bende 700 tl civarı 1980x1080p görüntü almak istiyorum video çekicem sadece

  • Serkan Kandemir

   700 TL civarı iyi görüntü alabileceğin aynasız modelleri tavsiye edebilirim. Olympos’un aynasız modellerine bakabilirsin.

  • Serkan Kandemir

   Tamam, sadece video çek. Ekonomik olsun istiyorsun. Aynasız kameralar tam sana göre. Lens çeşitliliği de büyük avantaj.

 6. Halil Cevapla

  Hocam ben youtube video atmak için kamera bakıyorum. Maksimum 2 saatlik çekim bazen en fazla. Ucuz yollu kamera ya da fotoğraf makinesi tavsiyen ne olur

  • Serkan Kandemir

   Öncelikle neler çekmeyi planlıyorsun? Ne tarz işler için kullanacaksın? Ve bütçen ne kadar? Bu soruların cevapları önemli. 2 saatlik çekimleri fotoğraf makinesiyle yapman zor ama yüksek hızlı bir kart ve uygun koşullarda mümkün. DSLR olarak EOS 700 D önerebilirim. Farklı tavsiyeler için daha açıklayıcı olman gerek.

 7. Halil Cevapla

  Kapalı alanda 45 dakika 1 saat söyleşi sunum tarzı şeyler. Üstat işimi 500 luk bir alet göreceksin 500 yok min 1000 alet görecekse 1000

  • Serkan Kandemir

   Söylediğim gibi, EOS 700 D önerebilirim. Ya da yeni modellerden bir handycam de olabilir. Karar senin.

 8. sadık Cevapla

  merhaba serkan bey, ben sadık after efect üzerinde çalışıyorum.araba klipleri çekmeyi düşünüyoruz. bize slow motion yapmak ve green screen de kulallanmak için en az 60 fps çekim yapabilen fiyat olarak uygun bir kamera önerebilirmisiniz? hayırlı işler. iyi günler.

  • Serkan Kandemir

   Fiyat olarak uygun DSLR gövdeleri tavsiye edebilirim. DSLR gövdelerde genelde 60 fps çekim yeteneği mevcut ama çoğunlukla 720p.

 9. Doganay Cevapla

  Hocam biz arkadaşlarla internet dizisi çekmeyi planlıyoruz butcemiz pek fazla değil 1000 TL kadar anca bi öneride bulinabilirmisin

 10. Khan Cevapla

  Hocam okulda proje icin ogrencilrin kedilerini tanitan videolsr cekecegim butce 700 800 ne onerirsiniz?

 11. Hümeyra Cevapla

  Merhaba, ben Youtube için video çekimleri yapmaya başlayacaktım. Orta halli, basit bir dijital kamera ile çekim yapıp harici mikrofon ile ses kalitesini korumayı düşünmüştüm fakat sanırım bu klasik turist dijital kameralarında kulaklık/mikrofon girişi olmuyormuş. Bunun için ne önerebilirsiniz? Böyle girişi olan kameralarda var mı olmazsa nasıl yapabilirim. Benim istediğim şey normal bir çekim kalitesi ve ses kaydının stüdyo kaydı gibi çıkması. Fakat bu işlerde çok yeniyim ve herhangi bir fikrim yok. Umarım yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler.

  • Serkan Kandemir

   Biraz üst sınıf kameralarda mikrofon çıkışları mevcut genelde ama kulaklık çıkışı daha profesyonel modellerde mevcut. Siz sanırım ses kontrolü için istiyorsunuz. Bunun için harici ses kayıt cihazı kullanabilirsiniz. Tabi post-prodüksiyonda sesle görüntüyü birleştirmeniz gerekecek.

 12. Taylan Ünver Cevapla

  Güneş ışığı altında kısa film çekimleri için bir kamera istiyorum sizce hangisini almalıyım

  • Serkan Kandemir

   Kamera sensörünün çok ısınmasını önleyebilirseniz ve çok uzun sahne çekimleri yapmayacaksanız DSLR önerebilirim. Fakat daha profesyonel olmak adına Black Magic tavsiye edebilirim.

 13. ilkerxxx Cevapla

  düğün salonunda led aydınlatma ile tripod kullanarak hdr-pj410 veya HDR-CX405 kullanarak 5’er 10’nar dakikalık aralıklarla 1080p kayıt yapmayı düşünüyorum.
  illaki bu iş için sony mc2500 , panasonic ag-ac8 gibi makinemi almam gerek. bir düğün aktivitesi için LG G4 gibi telefonun bile video çekimi tatmin ediciyken acaba hdr-pj410 veya HDR-CX405 iş görürmü .
  -çünkü mc 2500 modelinde bulunan
  Optical SteadyShot™ ve Akıllı Aktif Mod, ZEISS lens, Exmor R® CMOS görüntü sensörü ve BIONZ X™ görüntü işleme motoru yatar. 26,8 mm’lik geniş zum kapsamı ve XAVC S 50 Mbps’lik yüksek bit hızında kayıt gibi özellikler hdr-pj410 veya HDR-CX405 gibi handycam lerdede var.

  • Serkan Kandemir

   Bu noktada sizin için önemli olan kullanım kolaylığı. Işık ve kamera kontrolü (elde tutma, sarsıntı vs.) sıkıntı olmayacak bir model işinizi görür. Ayrıca görüntü üzerinde ne ölçüde post-prodüksiyon yapacaksınız. Bu açıdan da kayıt kalitelerini değerlendirirseniz, saydığınız modellerden biri işinizi fazlasıyla görür. Söylediğiniz gibi; LG G4’le bile tatmin edici kayıt alabilmek mümkün.

 14. Burak Cevapla

  Merhaba. Ben vlog cekimi icin 850 tl civari fiyata bir kamera bakiyorum ama cok kararsiz kaldim siz bana hemen bozulmayacak bir urun tavsiyesi verebilirmisiniz ?

 15. Salihcan Cevapla

  Hocam makale için önce teşekkür ediyorum.ben çok fazla seyahat eden bir insanım fotoğraf çekmek yerine video çekmek istiyorum aklınıza gelecek her yere girip çıkıyorum dağ bayır müze şehit turu çöl ormanlık alan çok geniş yelpazeli geziler yapıyorum bunun için hangi video kamerayı önerirsiniz

  • Serkan Kandemir

   Elde kullanımı ve taşıması kolay bir model olması gerek kesinlikle. Burada sormamız gereken önemli soru; bu kayıtları nerede ne amaçla kullanacaksınız? Üzerinde post-prodüksiyon yapacak mısınız, yapacaksanız ne ölçüde? Size yeterli olacak görüntü kalitesini bilmemiz gerek.

 16. enq Cevapla

  merhabalar. şimdiye kadar sadece akıllı telefon kamerasıyla çekim yaptım. amatör olarak film yapımıyla ilgilenmek istiyorum. ilk adımımı atarken handycam mi, dslr mı tercih etmeliyim? avantaj ve dezavantajları nelerdir? öğrenmeye odaklanacağım basit makinelerle iyi sonuç elde etmek istiyorum. 1800 civarı bütçem var. amatör kısa film çekmek için hangi makineyi önerirsiniz?
  harici ekipman olarak önerilerinizi de duymayı isterim.

  • Serkan Kandemir

   1800 TL bütçe ile 600 D veya üzeri bir DSLR önerebilirim. Şimdilik yardımcı ekipman önermiyorum çünkü fazla maliyetli olur. Öncelikle konuya hakim olmanız ve manuel çekim yapmayı tam anlamıyla öğrenmeniz gerek.

 17. Erkan Özmen Cevapla

  Serkan bey merhaba. Makaleniz çok faydalı bunun için teşekkürler elinize sağlık. Bende canon 600D var. Fakat o kadar çabuk ısınıyo ki 12 dakikanın üzerinde video çekemedim ve tüm ayarlara rağmen istediğim kaliteyi yakalayamadım. Sorum bu değil. Ben yeni video kamera almaya karar verdim ve bütçem max 850 tl. Kapalı mekanda çekim yapıcam. Işık çok fazla olmayacak ama gündüz iso 400 de iken sıkıntı yaşamıyorum. Çektiğim videoyu editledikten sonra youtube atıcam. Gerektiğinde dış çekimde olacak fakat nadiren. Ama stadyshot özelliği olsun istiyorum yinede. Sadece beni çekecek kamera ve arka fonum yeşil olacak. Güzel editleyebilmem için renkleri çok güzel ayırmasını istiyorum. Ve benide gayet HD şeklde çeksin istiyorum. Kamera öneriniz varmı?

  • Serkan Kandemir

   Bütçeniz oldukça düşük. İç mekanda kamerayı sabitleyerek çekim yapacaksanız, uygun bir handycam işinizi görecektir.

 18. Robert De NIRO Cevapla

  S.aleyküm k.gelsin hocam.

  Ben ve ekibim güzel bir profesyonel kısa filmle başlayıp kaliteli çekimler elde etmek istiyoruz fakat bütce olayı herkezde oldugu gibi aynı 2000 ile 4000 arası güzel bir ekibim ve senaryolarım var aksiyon üzerine bir film çekmek istiyoruz. Nasıl diyim bana video çekildikten sonra videoyu izledigimde videoda donma gibi seyler mesela örnek rüzgar esiyo ama takılarak geçiyo herkez anlamasada Aklımda Black Magic pocket kamera canon 80d veyahut Sony HXR MC2500 Full HD Profesyonel Video Kamera

  şimdi benim istedigim hem gece hem gündüz kaliteli çekim donma olmadan renkler güzel bir şekilde görüntü net bütün ekipmanlar alınacak jenaratör vs vs. enerji kaybımız olmayacak onun için bu saydıklarımdan yada 2000-4000 arası hangi profesyonel camerayı tavsiye edersiniz hocam teşekkür ederim.

  • Serkan Kandemir

   Öncelikle, 2000 – 4000 TL arası bütçe ile gece çekimlerinde de net görüntü alacağınız bir makine almanız çok zor diyebilirim. Bu işi sadece kamera olarak düşünmeniz başta büyük bir hata. Kameradan ziyade, gece çekimlerinde özellikle, ışık, stabilizer, follow focus vs. ekipmanlara bütçe ayırmanız daha mantıklı. Ve tabi bir de ses kayıt olayı var. Ama gece çekimlerinde bir tık avantaj sağlaması açısından 80 D işinizi görebilir. Pahalı bir kamera almanız size avantaj sağlamaz.

 19. Knifelover Cevapla

  Merhaba.Benim youtube da caki bicak vs gibi urunlerin incelemesini ve satisini yaptigim bir kanalim var.Suana kadar yayinlarim galaxy s7 edge modeli ile yapiyorum.Ancak daha net ve guzel videolar cekebilecegim bir kamera ariyorum.Maksimum butcem 1500 tl dir.Benim icin onemli olan s7 edge den cok cok daha iyi bir performans sergileyecek olmasidir ve bunu en asgari butcede halletmemdir.Simdiden cok tesekkur ederim.

 20. İlhan Cevapla

  Merhaba,
  Kapalı alanda yaklaşık 1 saatlik çekimler yapmak istiyorum.Konu çekim sohbet olacak,sohbeti yapan kişinin sesi dışında ortam seslerini izole etmesini istiyorum.Ortamda muhtemelen ışık zayif olacaktır, sabit bir çekim , kaliteli olmasını önemsiyorum videolar youtube da yayınlanacak, bu bilgiler doğrultusunda kamera ve mikrofon önerilerinizi bekliyoruz.bütçe 2500-3000 tl dir.Şimdiden teşekkürler.

  • Serkan Kandemir

   Merhaba İlhan Bey. Kamera olarak iyi bir HandyCam işinizi görecektir. HandyCam konusunda çeşit oldukça fazla. Ben Canon Legria HF G25 önerebilirim. Mikrofon olarak da sadece konuşmacının sesini kaydedecekseniz Rode Lavalier yaka mikrofonunu tavsiye edebilirim. Eğer mikrofonun hareket etmesi gerekiyorsa, yani başka konuşmacılar da olacaksa, yine Rode’nin M2 tarzı mikrofonlarını önerebilirim.

 21. Umutcan Cevapla

  Serkan bey merhabalar. Öncelikle bu makale için teşekkür ederim . Ben youtube için videolar çekicem içerik kız arkadaşımla yaptığım yemek tarifleri çeşitli yarışmalar vlog lar olucak 600 800 lira arası bütçemiz var ve öğrenciyiz. Handy camlere baktık ama performansı düşük kalıcak DSLR de çok kısa videolar çekiyo diye biliyorum yarı professiyonelleremi bakmalıyım bilemiyorım acil yardımlarınızı bekliyorum direk marka model verirseniz çok sevinirim çok teşekkür ederim

 22. Umutcan Cevapla

  Bu şekilde youtube için video çekerken aynı zamanda fotoğraf çekmek içinde kulanmayı düşünüyoruz önerilerinizi bekliyorum

  • Serkan Kandemir

   Fotoğraf için de kullanacaksanız bütçenize uygun bir DSLR işinizi görecektir. Yüksek hızlı bir hafıza kartı kullanırsanız uzun süre çekim de yapabilirsiniz. Makine çok ısınmadığı sürece kayıt kesilmez. Bu nedenle çekim yaptığınız ortam da önemli. Düşük ISO ayarlarında problem olacağını sanmıyorum.

 23. Gökhan Cevapla

  Çok sık doğaya gidiyorum. Gittiğim yerlerde önceden oluşturduğum kompozisyonları uygulayarak çekiyorum. Mini bir belgesel niteliğinde gibi oluyor. Sony Vegas ile de elimden geldiğince sinematik bir hava katmaya çalışıyorum. Ama şu ana dek tüm çekimlerimi akıllı telefonla yaptım. Fena da olmamıştı. Hem zoom hemde daha iyi bir görüntü kalitesi açısından (daha net en azından) Sony HX400V veya Canon Sx60 a geçmeyi düşündüm ama çok zıt yorumlar var. Diğer taraftan eos 700D konusunda, bu makinelerin video çekim konusunda bir süre sonra sorun çıkardığı ve yandığı gibi şeyler söyleniyor. Söylediğim iki makine ve diğer konuyla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyim acaba?

  • Serkan Kandemir

   Video çekerken makinenin yanması olayını ilk defa duyuyorum. Belki çok uzun süre kesintisiz çekim yapamazsınız ama bu da sıcaklığa ve hafıza kartının hızına bağlı olarak değişir. Bahsini ettiğiniz Sony HX400V ve Canon Sx60’dan ziyade, bana göre, EOS 700D daha mantıklı.

 24. fatih günay Cevapla

  kısa film için 50-60 dk öyle küçük bir kamera önere bilirmisiniz

 25. Mustafa SOYSAL Cevapla

  İncelemeniz güzel olmuş ellerinize sağlık. Ben çizim video dersleri çekeceğim kamera ve ekipman olarak ne kullanacağımı bilemiyorum ne önerirsiniz?

 26. Ceyda Cevapla

  Merhabalar
  Elimde Panasonic hcv100 kameram var görüntü beni tatmin etsede fotoğraf çekimini hiç beğenmiyorum kamera konusunda hiç bilgim yok ta diyebilirim Samsung nx mini çok hoşuma gitti Selfie özellikli olması WiFi YouTube bağlantısı olması ama netlik nasıldır hiç bilmiyorum video ve foto için sizce nasıldır önerirmisiniz

  • Serkan Kandemir

   Aynasızlar görüntü kalitesi konusunda oldukça becerikliler. Samsung NX Mini fotoğraf çekiminde seni kesinlikle tatmin edecektir.

 27. yusuf Cevapla

  Merhabalar.Ben YouTube de paylaşmak uzere ders anlatım videoları paylaşmak istiyorum.tripod kullanarak yakın mesafeden (A3 kağıdı tam görüntüleyecek şekilde) kaliteli çekim yapacak fiyatı da uygun bir bir kamera tavsiye eder misiniz.teşekkürler..

 28. zeynep Cevapla

  Merhaba. Ben radyo televizyon ve sinema bölümü okuyorum. Yazları yurt dışında videolar belgeseller cekmek istiyorum. Bana buna uygun bir kamera önerir misiniz? Ve fotoğraf çekme kalitesi iyi olmalı. 2.500 civarı bir fiyatta olabilir. Teşekkürler.

  • Serkan Kandemir

   Fotoğraf çekmek de sizin için önemliyse EOS 700D tavsiye edebilirim. Lens olarak da 18-135 mm tercih edersen çok daha kullanışlı bir seçim yapmış olursun.

 29. Hakan Cevapla

  Serkan Bey Merhabalar,
  Öncelikle herkesin yorumlarına tek tek cevap yazma nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben bir köyde ortaokulda öğretmenim. Öğrencilerimizle kısa film yarışmalarına katılmak için kısa filmler çekmek istiyoruz. Aynı zamanda okuldaki törenlerde gösterileri de çekebiliriz. Bütçemiz devlet okulu olduğumuz için çok kısıtlı hatta yok. Bizim için bir kamera önerebilir misiniz? Fiyatı 200, 300, 400 veya 600’e kadar olabilir. Birkaç televizyon kanalına yazdım, belki atıl durumda kameraları varsa okulumuza bağışta bulunurlar diye, fakat cevap gelmedi. Bize tek marka ve model olarak kesin bir ürün yazar mısınız?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Serkan Kandemir

   Hakan Bey; öncelikle girişiminiz için tebriklerimi sunmak istiyorum. Tavsiyelerime gelince: Bütçeniz oldukça düşük. Bu bütçeyi kamera almak için harcamanız pek doğru olmaz. Artık günümüzde herkesin akıllı telefonu var ve neredeyse tümü Full HD 1080p çekim yeteneğine sahip. Tek yapmanız gereken iyi bir akıllı telefon kullanmanız. Tabi bazı ek aparatlar ile. Mesela http://www.gittigidiyor.com/cep-telefonu-aksesuar/kamera-eklentileri gibi. Ek olarak, kameranın titreşimini önlemek için, kamerayı tuttuğunuz elinize ağırlık bağlarsanız bu sorunu da halletmiş olursunuz. Uzun süre çekim yapmanız zor olur ama etkili bir çözüm olur. Gerisi sizin hayal gücünüze, fikirlerinize kalıyor. Unutmayın ki iyi bir fikir, en pahalı, en profesyonel ekipmanlardan çok daha etkilidir. Kolay gelsin.

 30. Ayşe Cevapla

  Merhaba Serkan bey, düğün salonlarında az ışık ile kaliteli çekim, aynı zamanda dış mekanlarda insanları hareket halinde iken zoom lama ve flu çekim için bana hangi kamerayı almamı tavsiye edersiniz. Ben birkaç tane arasında gidip geliyorum ama tam bilemiyorum. Sony mc2500, canon 80 d , en çokta aklıma yatan Black magic . Sizin tavsiyenize ihtiyacım var.

  • Serkan Kandemir

   Black Magic düşük ışıklı ortamlarda tek başına yetersizdir, ekstra güçlü ışık kaynaklarına ihtiyaç duyar. Onun dışında diğer iki modelden birini tercih edebilirsiniz.

 31. Muhammed Cevapla

  Merhabalar, ben Sony hdr-cx405 ile Note 4 video çekimini karşılaştırdım. Tartışmasız Note 4 daha iyi idi. Bu alanı bilmeyen olarak şaşırdım ve son anda Sony hadycam hdr-cx405 almaktan vazgeçtim. Ancak note 4 ise telefonu sabitlememe rağmen sürekli netleştirme yapıyor ve ciddi anlamda rahatsız ediyor ve video kalitesinin yüksek olmasının anlamı kalmıyor.

  Serkan Kardeş, bu konuda ne önerirsiniz?

  • Serkan Kandemir

   Akıllı telefonlar artık çok kaliteli video kayıt yeteneklerine sahipler. Netleme sorununa gelince; video kaydı esnasında sürekli netleme yapması normal değil. Note 4 hiç kullanmadım ama kullanma kılavuzunu indirip detaylıca bir bakmanızı öneririm.

 32. Murat Cevapla

  Ben film işine tam olarak girmek istiyorum daha önceleri telefon kamerasıyla kısa filmler çekiyordum gayetde başarılı sonuçlar almıştım ilk telefonlarımda görüntü kalitesi düşük olmasına rağmen izlenebilecek filmler ortaya koydum hocam zaten bu işte önemli olan anlatmak istediğini seyirciye yansıtmaktır şu anda 1000 tl yi aşabilecek bir bütçem var ancak vereceğim paranın o kameraya değeceğinden şüphe ediyorum çünkü bir telefon kamerasıyla bile güzel filmler ortaya koyabiliyorken ne için harici bir kameraya 1500 den başlayan bir para ödeyim diye düşünüyorum bu yüzden bana 500-1000 tl arası bir kamera yeterlidir bu fiyat aralığında önerebileceğiniz en kaliteli kamera nedir

 33. Kadir Cevapla

  Merhabalar. Uzun metraj korku filmi çekmek için önerebileceğiniz kamera var mı ? Kamera için bütçem var biraz

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir