Yeni başlayanlar fotoğraf makinesi alırken nasıl seçim yapmalı?

Bu konuda internette çok fazla yazı mevcut. Fakat gelişen teknoloji ile seçeneklerin çok fazla artması yine de fazlasıyla kafa karışıklığına neden oluyor. Profesyonel sınıftan amatöre dünya kadar ürün var ve her bir markanın ürünleri ile ilgili göz kamaştırıcı, iştah kabartıcı bir çok vaadi bulunuyor. Durum böyle olunca da seçim yapmak zorlaşıyor elbette. Aslında dikkat etmemiz gereken çok temel birkaç husus var. Bu hususlardan yola çıkarak nasıl bir seçim yapmamız gerektiğini açıklamaya çalışacağım ve eminim işinize yarayacak…

Daha önce Yeni başlayanlar için video kamera seçimi yazımda bu kriterlerden ziyade genel bir anlatımla bilgi vermeye çalışmıştım. Fotoğraf makinesi konusunda ise durum daha farklı. Çünkü bir video kamera çoğunlukla daha spesifik amaçlarla tercih edilirken fotoğraf makinesi tercihleri çok daha fazla çeşitlilik gösterebiliyor.

govdeler-1

İlk ve en önemli husus kuşkusuz BÜTÇE. Seçeneklerimizi önce bu kritere göre belirlememiz gerekiyor. Çünkü harcayacağımız para az sayılmaz. Bu yüzden bütçemize uygun modelleri tercih etmemiz çok önemli. Tabi şu da çok önemli; bütçemizin tamamını fotoğraf makinesine yatırmamamız gerekiyor. Makine seçimimizi yaptıktan sonra mutlaka aksesuar ihtiyaçlarımız da olacaktır. Bir çok aksesuarın (lens, flaş, tripod, çanta vs.) fotoğraf makinesinden daha pahalı olabileceğini unutmamak gerek. Her bütçeye hitap eden bir fotoğraf makinesi bulmak elbette mümkün. Düşük bir bütçeniz olsa bile seçenekleriniz yine de fazla olacaktır.

İkinci önemli husus ise AMAÇ. Fotoğraf makinemizi ne amaçla kullanmayı düşünüyoruz? Ne hedefliyoruz? Beklentilerimiz neler? Çok iyi düşünüp değerlendirmemiz gerekiyor. Aksi halde yanlış bir karar, düşük bir meblağ bile olsa paramızı boşa harcamamıza neden olabilir. Bu noktada, yeni başladığınızı da düşünerek, birkaç önemli noktada seçiminizi oluşturabilirsiniz:

1. Çektiğiniz fotoğrafları sadece internet ortamında paylaşmayı düşünüyorsanız, uygun fiyatlı modeller de işinizi fazlasıyla görecektir. Hatta sadece özçekim yapma, arkadaş ve akraba ortamında fotoğraf çekme gibi eğlenceye yönelik düşünüyorsanız, fotoğraf makinesinden ziyade bir akıllı telefon da size yeterli gelebilir. Bu nedenle mega piksel sizin için önemli bir kriter olmamalı. Bir çok kişi ilk önce bu kriteri ele alıyor ama sensör hassasiyeti ve lens kalitesi çok daha önemli.

2. Amacınız çektiğiniz fotoğrafları düzenlemek ve baskı için de kullanmaksa eğer, biraz daha iyi modellere yönelebilirsiniz. Bu noktada değiştirilebilir lensli bir gövde seçmek akıllıca olacaktır. Ayrıca RAW fotoğraf çekebilen bir gövde de yine bu noktada tercih sebebi olabilir. Aynasız gövdeler ve DSLR gövdeler bu klasmanda oldukça çeşitli. Ama yine de öğrenme aşamasında olduğunuzu düşünürsek, çok fazla para harcamanızı tavsiye etmem. Çünkü her marka, modelleri için bir sürü özellik sunuyor. Bu özellikler makine alırken tercih sebebi olabiliyor fakat ya hiç kullanılmıyor ya da farkı hissedilmiyor.

govdeler-2

Her bütçeye, her amaca uygun bir fotoğraf makinesi mutlaka var. Önemli olan ne istediğinizi iyi belirlemeniz ve buna göre seçim yapmanız. Teknik özellikler ise bunun akabinde değerlendirilmeli. Aslında yeni başlayanların seçim yaparken teknik detaylara çok fazla takılmalarını doğru bulmuyorum. Çünkü yapmanız gereken makinenizi almak ve bol bol fotoğraf çekmek. Teknik bir çok detayı öğrenip uygulayıncaya kadar zaten fotoğraf makineniz eskimiş olacak.

Marka ve model olarak neden önerilerde bulunmadığımı sorduğunuzu biliyorum. O kadar çok model var ki her birini tek tek değerlendirmek çok zor ve pek sağlıklı değil. Ama marka olarak bu sektörde deneyimli ustaları; Canon, Nikon, Panasonic, Olympus, Fujilim, Sony gibi markaları tercih etmenizi öneririm. Hem satış sonrası destek, hem de aksesuar seçiminde çeşitlilik bakımından sıkıntı çekmezsiniz.

Sonuç olarak, bahsettiğim bu belli başlı hususlara dikkat ederek bir seçim yaparsanız pişman olmayacaksınız ve verdiğiniz paraya değecek. Sonrası ise kendinizi ne yönde geliştirmek istediğinize kalmış. Bu önemli aşamaları geçtikten sonra, eğer profesyonel düşünüyorsanız, çok daha farklı ve iyi özelliklere sahip gövdelere yönelme ihtiyacı kendiliğinden gelişecektir.

Eğer yine de seçim yapmakta zorlanıyorsanız, düşündüğünüz modelleri bu yazıya yorum yaparak belirtebilir ve fikir isteyebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Herkese başarılar…

Yeni başlayanlar fotoğraf makinesi alırken nasıl seçim yapmalı?
8 kez oylandı
1781 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir