UV filtre nedir? Ne gibi faydaları var?

Çoğu fotoğrafçı yeni bir lens satın aldığında akabinde UV filtre de almak ister. Peki bu UV filtre nedir? Bize ne gibi faydaları var? Kullanmazsak bir zararı var mıdır?

Öncelikle UV filtrenin ne olduğundan biraz bahsedelim: UV (ultraviyole) filtreler, gözle göremediğimiz morötesi ışınların objektifimizden geçip sensöre ulaşmasını engelleyen bir çeşit mercektirler. Fotoğrafa etkileri çok azdır veya hiç yoktur. Gözle görülür bir fark oluşturmazlar. Ayrıca pozlamaya da etki etmezler.

UV filtreleri fotoğrafçılar genellikle objektifi tozdan ve herhangi bir darbe sonucu kırılmasından koruma amaçlı kullanırlar. Mantıklı, çünkü pahalı bir objektifin kırılmasındansa filtrenin kırılması daha iyidir. Bunun yanı sıra bazı ortamlarda, örneğin sisli bir vadide, fotoğrafta bir miktar kontrastı arttırırlar. Fakat gece çekimlerinde (dolunay, şehir ışıkları vs.) fotoğrafta ışık halelerinin oluşmasına neden olabilirler. Bu nedenden dolayı gece çekim yaparken UV filtrenizi çıkartmanızda fayda var.

kirik-uv

UV filtre konusunda en önemli hususlardan biri ise satın alacağımız filtrenin kalitesi. Ucuz ve kalitesiz bir filtre objektifimizi darbelere ve toza karşı koruyabilir fakat fotoğraf kalitesi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Üstelik çoğu zaman bu durumu fark edemeyebiliriz bile. Bu nedenle kaliteli bir UV filtre kullanmak çok önemlidir. Bu hususta marka olarak B&W ve Heliopan markalarını tavsiye edebilirim. B&W marka UV filtreleri uzun zamandır kullanıyorum. Şimdiye kadar olumsuz hiçbir sonuçla karşılaşmadım.

Bir diğer husus ise kullandığımız objektif için kaliteli bir UV filtreye para ödemenin değip değmeyeceği. Bu noktada karar aslında size kalıyor. Bana göre genel amaçlı kullanılan ucuz bir lens için pahalı bir UV filtre satın almak çok mantıklı değil. UV filtre kullanma gibi bir mecburiyetimiz elbette yok. Örneğin, fiyatı 300 TL civarında olan, 58 mm filtre çapına sahip Canon EF-S 18-55 IS kit lens için 100 TL ödeyip UV filtre almak gereksiz gibi. Şu da unutulmamalıdır ki, UV filtrelerin fiyatları objektiflerin filtre çapları ile doğru orantılı. Mesela 58 mm çapındaki B&W marka UV filtre 100 TL fiyata sahipken, aynı marka 72 mm filtre çapındaki UV filtre 140 TL civarında. Tabi, pahalı bir objektif için bu ve daha yüksek meblağları ödemeye değer.

lens-filtre-cap

Sonuç olarak; UV filtre kullanmamanın bir zararı yok. Kaliteli ve pahalı bir objektife sahipsek, koruma amaçlı, kullanmak faydalı olacaktır. Fakat kesinlikle ucuz UV filtrelerden uzak durmak gerek. Sadece koruma amaçlı kalitesiz bir UV filtre kullanıp fotoğraf kalitesini düşürmek hiç akıllıca değil. Bunun yerine objektifin koruma kapağını ve varsa kılıfını kullanmak daha mantıklı.

UV filtre nedir? Ne gibi faydaları var?
9 kez oylandı
3449 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir