Sony de abarttı: Xperia Z2, 4K video

Artık, teknoloji ne kadar hızlı ilerliyor, çok hızlı gelişiyor, şöyle iyi böyle mükemmel gibi terimler kullanmak sıkıcı hale geldi. Bana kalırsa gelinen nokta için “teknoloji artık zıvanadan çıktı” (bkz. zıvana) ifadesi çok daha doğru olacaktır. Nokia‘nın 41 mega piksel çözünürlükteki abartılı kamerasına karşı Sony de bir atılım gerçekleştirdi ve 4K video çekebilen Xperia Z2 telefonunu tanıttı.

Gelişmiş özelliklere sahip, üzerinde son teknoloji en üst seviye işlemci bulunuyor dememe gerek yok sanırım. Durum zaten ortada. İyi güzel de bu kadar teknoloji, bu kadar gelişmişlik ne için? Gerçekten bunlar ihtiyaçtan mı ortaya çıkıyor? Tartışmalı tabi ki. Fakat mantıklı bakacak olursak 4K video çekimi bir akıllı telefonda ihtiyacımız olan şey mi?

Bildiğiniz üzere Full HD, 1920×1080 piksel çözünürlüğü ifade ediyor. 4K çözünürlük ise 16:9 ekran formatında 3840×2160 piksel çözünürlüğe denk geliyor. Yani 4 katı, sinema filmi çözünürlüğü. Böyle bir görüntüyü kurgulayıp çıktı almak için de profesyonel bir montaj programı gerekiyor. Adobe Premiere yazılımının son sürümlerinde 4K video işlemek mümkün fakat pek kolay sayılmaz. Tabi, ben çektiğim 4K görüntüleri evimdeki 4K televizyonumda izleyeceğim, kurgu efekt gerekmez diyenler için söyleyecek sözüm yok. Zevk meselesi, parası olan için. Fakat Sony Xperia Z2’nin 4K video özelliği, her ne kadar cezbetse de, bana göre eğlenceden öte görünmüyor.

Söylediğim gibi; teknoloji zıvanadan çıktı! 4K gibi bir terim de hayatımıza, hatta cebimize girdi. Ne denli ihtiyaç olarak hayatımızda yer edinir artık zaman gösterecek ama prodüksiyon firmaları artık yüksek bütçeler harcamak yerine cep telefonuyla film çekmeye başlarlar herhalde… :P :D

Sony de abarttı: Xperia Z2, 4K video
2 kez oylandı
1772 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir