Selfie fotoğraf da neyin nesi?

Son yıllarda cep telefonlarında teknolojinin süratle gelişmesi, fotoğrafçılığı da oldukça etkiledi. İnsanlar fotoğraf makinesi yerine gelişmiş özelliklere sahip cep telefonlarını tercih eder oldu. Tabi bu durum amatör fotoğrafçılık için geçerli. Sektörün profesyonel kısmında durum pek değişmiş değil. Fakat cep telefonları ile gayet iyi fotoğraf çekenlerin sayısı da oldukça fazla. Tamamen cep telefonlarına yönelik Fotolia’nın geliştirdiği Instant ugulaması, stok fotoğrafçılık için, güzel bir örnek. Bu uygulamayla ilgili incelemelerimi de bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Gelelim cep telefonu teknolojisinin fotoğrafa dair getirdiği bu yeni akıma. Neyin nesidir bu? Selfie fotoğraf kuşkusuz son yılların en moda akımı. Bu yeni teknik sosyal medya ile ortaya çıktı ve hayatımızda önemli bir yer edindi.

Selfie, Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının kelimesi seçilmiş ve İngilizce sözlüğe eklenmiş bir kelime olarak karşımıza çıkıyor. Anlam olarak herhangi bir kimsenin bir cep telefonuyla veya fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çekmesini ve sosyal medyaya yüklemesini ifade ediyor.

Selfie fotoğraf tekniğinde fotoğrafı çeken kişi, alışık olduğumuzun aksine, kamera arkasında değil kamera önünde bulunuyor. Bu da fotoğrafı farklı bir tekniğe dönüştürüyor. Aslında tek amaç kişinin kendisini değişik şekillerde çekmesi veya arkadaşları ile çekilmesi ve sosyal medyada paylaşması. Her ne kadar, bana göre, fotoğraf çekmeyi basite indirgeyen ve eğlenceden ibaret gösteren bir teknik olsa da dünyada çok güçlü bir akımı oluşturmuş durumda.

Biz, fotoğrafı çok daha ciddiye alanlar ise kamera arkasında olmaktan oldukça memnunuz. Fotoğrafçılığı profesyonel anlamda gerçekleştirenlerin çoğu eminim benim gibi düşünüyordur. Bakalım teknoloji daha ne gibi yenilikler getirecek… :)

Selfie fotoğraf da neyin nesi?
2 kez oylandı
1328 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Bu makaleye 1 yorum yapılmış

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir