Profesyonel film çekimi için ekonomik çözümler

Daha önce Yeni başlayanlar için video kamera seçimi başlıklı makalemde bu işlere girmek isteyenler için ana hatları ile ne tür kameralar tercih edebileceğimizi işlemiştik. Bu makalemde ise iki farklı yol üzerinde duracağım. Bunlardan ilki DSLR gövdeler olacak. İkincisi de Black Magic. Bu iki kategori video çekim yetenekleri açısından sonra en önemli etken, ekonomik ve kaliteli lens çeşitliliği açısından da ön planda. Şimdi isterseniz hemen mevzuya girelim:

DSLR gövdeler

Son yıllarda DSLR fotoğraf makinelerinin video çekim performansları hayli geliştirildi. Öyle ki, dizi filmlerde bile kullanılır hale geldi. En bilindik örnek, Behzat Ç. dizisi. Tabi bu kategoriden, film çekimleri kadar, fotoğraf da çekmek istiyorsanız tercih yapmanızı tavsiye ederim. Fotoğraf çekmeyi düşünmüyorsanız bence hemen diğer seçeneği değerlendirin. Elbette fotoğraf çekimiyle de yoğun olarak ilgileniyorum diyorsanız, bu noktada hangi DSLR gövdeyi tercih edeceğimiz de çok önemli. Unutulmamalıdır ki DSLR gövdelerin ana amacı fotoğraf çekmek. Video çekmek ise ikinci planda.

Yeni nesil tüm DSLR gövdelerin video çekim yeteneği var. Fakat hepsinin kalitesi aynı değil. Bu noktada marka olarak Canon‘u ele alacağım çünkü rakibi Nikon‘a göre video konusunda bir tık önde bana göre. Diğer markaları ise bu noktada tavsiye etmiyorum.

Canon gövdelerde de APS-C sensör ve Full frame sensör olarak iki başlık oluşturmalıyız. Çünkü sensör boyutu DSLR gövdeler için en önemli etken.

canon-dslr

APS-C sensör kullanan yeni Canon modellerinde video çekim özelliği oldukça iyileştirildi ve artık ön plana çıkarılır oldu. Buna örnek, biraz pahalı olmasına rağmen (sadece gövde 3.000 TL civarında), kesinlikle tercih edilebilir bir model olan EOS 70D. Bir önceki modeli, şu an benim kullandığım, EOS 60D‘ye göre nispeten daha iyi. Dual Pixel CMOS AF özelliği ile öne çıkan model, video çekerken hızlı ve sorunsuz otomatik odaklama sunuyor. Ama ben her zaman, daha kontrolcü olmak adına, otomatik odaklamayı tavsiye etmiyorum. Bu model pahalı derseniz yine APS-C sensör kullanan alt model 60D’yi tercih edebilirsiniz. Ayrıca APS-C sensörlü daha üst model olan EOS 7D Mark II de video kaydı konusunda çok iyi bir seçenek olabilir. Çünkü ikili DIGIC 6 görüntü işlemcisi kullanması çok daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Bu da ağır çekim video elde etmeniz için güzel bir avantaj. DSLR gövdelerin geneli HD ve Full HD 24 fps, 25 fps ve 50 fps kayıt yeteneklerine sahip. Bence gayet yeterli. Daha alt klasmandaki modelleri tavsiye etmeyeceğim. Çünkü daha amatör gövdeler olduğundan tam manuel kontrol konusunda kısıtlanırsınız. Fotoğraf çekim yetenekleri için bir şey diyemem ama video çekimi için durum böyle.

Full frame sensör kullanan Canon gövdeler ise tam profesyonel gövdeler olup, oldukça pahalılar. Bu başlık altında EOS 1D modellerini hiç ele almayacağım çünkü video çekimi için böyle pahalı bir yatırım gereksiz. Özellikle yeni başlıyorsak. Ben daha çok EOS 5D Mark III ve EOS 6D üzerinde duracağım. Tam kare sensöre sahip olmaları çok daha kaliteli video çekmelerine olanak sağlıyor. İki model de tam kare sensör kullanıyor fakat EOS 6D daha ekonomik sunulabilmek için biraz kısıtlanmış bir model. ISO aralığı, enstantane hızı gibi bazı özellikleri sınırlandırılmış fakat video çekimi noktasında çok da önemli değil. EOS 5D ise daha profesyonel özelliklere sahip. Eski model Mark II’ye göre Mark III modeli video konusunda bir devrim yapmıştı diyebiliriz. Tamamen manuel fonksiyonlar içeriyor. Her iki model de yine HD ve Full HD 24 fps, 25 fps ve 50 fps kayıt yeteneklerine sahip. Fiyat olarak da, sadece gövde, EOS 5D Mark III 7.000 TL civarında. EOS 6D ise 4.000 TL. Yeni duyurulan EOS 5DS ve EOS 5DS R modellerine değinmedim çünkü henüz haklarında pek fazla bilgi sahibi değilim. Ama siz inceleyebilirsiniz.

Fakat DSLR fotoğraf makinelerinin asıl işlerinin fotoğraf çekmek olması nedeniyle video çekimlerinde sinema kalitesi beklemek doğru olmaz. Çektikleri görüntüyü fazla sıkıştırmaları, post prodüksiyon aşamasında bize sıkıntılar yaşatabilir. Ses kaydı noktasında ise pek yetenekli değiller. Gerçi bu noktada harici ses kaydı yapmayı ben her zaman daha sağlıklı buluyorum. Bu konuda İnceleme: Zoom H1 ses kayıt cihazı başlıklı makalemi okuyabilirsiniz.

Bunların yanı sıra sadece bir DSLR gövde ve lenslere sahip olmak yetmiyor. Çekmek istediğiniz filmin niteliklerine göre mutlaka yardımcı ekipmanlara da (stabilizer, follow focus, tripod vs.) ihtiyacınız olacaktır. Bu da alacağınız makineden daha büyük maliyetler demek. Bu nedenle bütçenizi dikkatli değerlendirmeniz önemli. İşin ciddiyetini görmeniz adına Bir yerli sermaye: Edelkrone makalemi de okuyun.

Black Magic

İşimiz tamamen film çekmekse eğer, çok daha profesyonel kayıt yeteneği ve bir o kadar da ekonomik olsun diyorsak, Black Magic imdadımıza yetişiyor. Bu başlık altında üç modele değineceğim: Production Camera, Cinema Camera ve Pocket Cinema Camera.

black-magic-cameras

Production Camera çok yetenekli bir model. Ultra HD 4K çekim yeteneğine sahip ve kayıpsız sıkıştırılmış video kaydının yanında sıkıştırılmamış 12 bit RAW video kaydı da yapabiliyor. Super 35 sensöre sahip model; EF ve PL mount olarak iki farklı seçenekte sunuluyor. EF mount ile Canon EF serisi lenslerini, PL mount ile de profesyonel sinema lenslerini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca çeşitli adaptörler ile de, mesela EF mount modelinde, sinema lenslerini de kullanabilirsiniz. Kayıt medyası olarak Production Camera SSD disk kullanıyor. 4K RAW çekimi için başka bir seçenek zaten düşünülemezdi. Ses kaydı için de harici mikrofon bağlamanıza olanak tanıyan model, kaliteli ses kayıt imkanı da sunuyor. Bunların yanı sıra bir çok profesyonel bağlantı birimini destekliyor. Yardımcı ekipmanlar bağlamak için de uyumlu hale getirilmiş. Fiyat olarak ise (yurt dışında) 4.000 $ civarında satışa sunuluyor.

Cinema Camera modeli de Ultra HD 2.5K çekim yeteneğine sahip. Yine bu model de kayıpsız sıkıştırılmış video kaydı ve sıkıştırılmamış 12 bit RAW video kaydı da yapabiliyor. Sensör olarak daha küçük bir sensöre sahip. EF ve PL mount seçeneklerinin yanında MFT mount seçeneği de üçüncü bir seçenek olarak eklenmiş. Bu sayede Micro Four Thirds sistemli lensleri de kullanabiliyorsunuz. Bence çok iyi bir seçenek. Yine aynı şekilde, Cinema Camera da kayıt medyası olarak SSD disk kullanıyor ve harici mikrofon bağlamanıza olanak sağlayarak kaliteli bir ses kaydı imkanı sunuyor. Fiyat olarak ise (yurt dışında) 2.000 – 2.300 $ arasında.

Pocket Cinema Camera ise ufak, kompakt bir yapıya sahip. Fakat marifetleri boyundan büyük. Full HD çekim yeteneği ile kayıpsız sıkıştırılmış video kaydı ve RAW video kaydı yapabiliyor. Süper 16 gibi çok daha küçük bir sensöre sahip olması, krop faktörünü yükseltiyor. Fakat bu nedenle sadece MFT mount seçeneği ile satışa sunuluyor. Bu da lens seçeneği bakımından sorunu çözüyor. Ayrıca uyumlu adaptör kullanarak EF lensleri yanında sinema lenslerini bile kullanabiliyorsunuz. Kayıt medyası olarak yüksek kapasite ve hıza sahip SD karta ihtiyaç duyan Pocket Cinema Camera, yine harici mikrofon bağlamanıza olanak vererek kaliteli ses kaydı sunuyor. Kompakt bir yapıda olması, taşınmasını ve yardımcı ekipman konusunda daha ekonomik olabilmeyi kolaylaştırıyor. Fiyat olarak ise (yurt dışında) 1.000 $ civarında satılıyor.

Çok daha ekonomik olmak adına Pocket Cinema Camera modelini kesinlikle tavsiye ederim. Full HD çekim yeteneği bence gayet yeterli. RAW çekim yapabilmeleri ise çok iyi bir avantaj. Fakat unutulmamalıdır ki 4K RAW bir görüntüyü işlemek için çok iyi bir sisteme ihtiyacınız olacak. Sinema filmi çekmeyeceğimiz için gereksiz. Yine bu seçeneklerde de, gövdeden çok yardımcı ekipmanlara daha çok para harcamanız gerekecek. Makalenin girişindeki fotoğrafta, Pocket Cinema Camera’nın yardımcı ekipmanlarla nasıl profesyonel bir hal aldığını görmüşsünüzdür. Ayrıca yardımcı ekipmanlarla ilgili detaylı bir makalemde ilerleyen günlerde olacak.

Şu kesin ki; her üç seçenekte de profesyonel görüntü alacaksınız. ISO yetenekleri, focus özellikleri ve iris kontrol gibi yeteneklerine değinmedim ama resmi sitesinden incelerseniz, ne kadar usta olduklarını görürsünüz. Peki neden mi ekonomik? Çünkü çok büyük sensörlere sahip değiller ve 30 fps üzerinde kayıt yapamıyorlar. Zaten amatör biri için fazlası çok gereksiz olur. Satın alma noktasında DSLR gövdeler gibi ülkemizde her yerde satılmıyorlar. Ama İstanbul’da Akratek adında bir distribütör bulunuyor. Gerçi doların çok yükseldiği bu günlerde Akratek’in sunduğu fiyatlar tartışılır tabi.

dslr-rig

Sonuç olarak; fotoğraf çekmek de sizin için önemliyse, DSLR gövdeleri tercih edebilirsiniz. Fakat görüntü konusunda titizseniz, profesyonel ama ekonomik olsun istiyorsanız, kesinlikle ben Black Magic biçilmiş kaftan diyorum. Tercih noktasında bütçeniz tabi ki çok önemli. İstediğiniz gövdeyi aldıktan sonra bir iki lens, ekonomik birkaç yardımcı ekipman derken daha çok harcayacaksınız.

Son olarak kendi hazırladığım video kayıt örneklerini de paylaşıyorum. Filmleri aşağıdan indirip inceleyebilirsiniz.

EOS 60D video çekim örneği

canon-eos-60d-video-cekim-ornegi

Örnek filmi indir

Cinema Camera video çekim örneği

black-magic-cinema-camera-video-cekim-ornegi

Örnek filmi indir


Profesyonel film çekimi için ekonomik çözümler
12 kez oylandı
14644 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Bu makaleye 5 yorum yapılmış

 1. Hüseyin Cevapla

  merhaba, cinema camera video örneği hangi formatta çekildi acaba? birde pocket cinema camera ile hangi marka lensleri kullanabiliriz?

  • Serkan Kandemir

   Cinema Camera video örneği RAW video örneğidir. Pocket Cinema Camera içinse MFT sistemli tüm lensleri kullanabilirsiniz. Ya da uyumlu bir adaptörle EF lensleri de kullanabilirsiniz. MFT lensler için Olympus’u önerebilirim. Çok çeşitli lenleri mevcut.

 2. bir iki Cevapla

  RAW dosyasını sanıyorum Neumann Films çekmişti. Kendinizin gibi göstermeniz ne kadar doğru?

  • Serkan Kandemir

   Sanırım yanlış anladınız. Niyetim RAW çekimi kendim yapmış gibi göstermek değildi. Yukarıda bahsettiğim, örnek çekimleri kendim editleyip sundum. EOS 60D çekimi bana ait ama RAW çekim söylediğiniz gibi Neumann Films’e ait.

 3. Yusuf Aydın Cevapla

  Merhaba. Yazılarınızı takip ediyorum. Elinize sağlık.
  Benimde bir sorum olacak. Canon 70 D makinam ile amatör olarak ürün tanıtım videosu çekmek istiyorum. Yeni başladım sayılır. Tavsiye edebilirmisiniz

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir