iPhone şarj sorunu ve çözüm önerileri

Cep telefonu teknolojisi müthiş bir seviyeye ulaştı fakat çözülemeyen tek problem hala batarya ve şarj problemi. Aslında çözülemeyen değil, çözülmeyen problem demek daha doğru olur. Çünkü kapitalist sistemde ticari düzen bunu gerektiriyor henüz. Ayrı bir tartışma konusu ama şimdi bu mevzulara girmeyeceğim. Ben de bir iPhone kullanıcısıyım ve herkes gibi yaşadığım batarya probleminden dolayı bu yazıyı yazmayı uygun gördüm. Aslında bu konu üzerine yazılmış birçok yazı mevcut. Fakat ben de kendi tecrubelerimi ve çözüm önerilerimi aktarmak istedim.

IOS’lu iPhone telefonlarda zamanla, çeşitli programların ve oyunların kullanılmaya başlanması ve internetin yoğun kullanılmasıyla birlikte, pil kullanım süresinde bir azalma meydana gelir. Olağan bir durum ve çeşitli çözümleri de mevcut. Fakat yanlış ve sağlıksız kullanım sonucunda bir çok kişi bu durumu daha belirgin yaşar. Bir diğer problem ise İOS güncellemelerinden sonra meydana gelen pilin hızla bitmesi problemidir.

Meydana gelen bu problemlerin nedenlerini ve çözüm önerilerimi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Tabi, bu anlatımı IOS 7 ve iPhone 5s‘i baz alarak yapacağım.

1. Genel kullanımdan kaynaklanan sorunlar

Genel kullanımdan kastım; Wi-Fi, 3G ve Bluetooth kullanımı, oyunlar ve çeşitli uygulamalar ile telefon görüşmeleri. İhtiyacımız olmadığı zamanlarda Wi-Fi ve 3G’yi kapatmamız önemli. Aksi halde gereksiz yere pil harcamış oluruz. Ayrıca açık kalan uygulamaları da Home tuşuna iki kez basarak görüntüleyebilir ve kapatabiliriz. Bunu alışkanlık haline getirmemizde fayda var çünkü uygulama çalışmaya devam ettikçe enerji tüketecektir. Telefon görüşmeleri içinse Bluetooth kulaklık ve benzeri kablosuz cihazları tavsiye etmiyorum. Hem sağlık için iyi değil hem de fazla pil tüketimine neden oluyor. En sağlıklı yöntem kablolu kulaklık kullanımı. Tabi, mümkünse, az konuşmak en iyisi.

Bunların yanı sıra uygulamalara biraz daha fazla değinmek gerekiyor. Çünkü bir çok uygulama, kapatmış olsak bile, arka planda çalışmaya devam eder. Bunun önüne geçmemiz için Ayarlar bölümünden bir dizi düzenleme yapmamız gerekiyor. Ayrıca yüksek işlem gücü gerektiren uygulamaları çok sık kullanmamamızda da fayda var. Çünkü kamerayı, mikrofonu, interneti kullanan uygulamalar yoğun işlem gücüne ihtiyaç duyduklarından fazla enerji tüketirler. Oyunlar için de aynı şeyi söylememe gerek yok sanırım.

  • İlk olarak Hücresel ayarlarından 3G’yi etkinleştirmek istediğimizde, alt bölümde Hücresel Veri Kullanılsın başlığı altında, kullanmayacağımız uygulamaların interneti kullanmasını engelleyebiliriz.
  • Bu işlemin ardından Bildirim Merkezi‘nden telefonunuzda yüklü uygulamaların bildirim ayarlarına ulaşabilir ve değiştirebiliriz. Çok sık kullanmadığımız uygulamaların bize sürekli bildirim göndermesine gerek yok. Bu uygulamaların bildirim ayarlarını buradan sınırlayabiliriz.
  • Sonraki adım Genel başlığı altında Arkaplanda Uygulama Yenile bölümü. Bu bölümdeki ayarlar, uygulamaların arka planda Wi-Fi ve 3G açık olduğunda işlem yapıp yapmamasını belirlememizi sağlıyor. Çok önemli değilse, burada görünen uygulamaları kapalı konuma getirmemiz faydalı olacaktır.
  • Bunun ardından, Duvar Kağıtları ve Parlaklık bölümünden ilk olarak ekran parlaklığını düşürebiliriz. Çünkü fazla parlaklık fazla enerji demek. Ayrıca dinamik bir duvar kağıdı yerine sabir bir görüntü daha sağlıklı olacaktır. Tabi, Perspektif Büyütme seçeneğini Yok olarak değiştirmemiz de önemli.
  • Sıradaki adım Gizlilik bölümünden Konum Servisleri ayarları. Buradan, uygulamaların GPS ve Wi-Fi kullanarak konum belirleme yapmasını engelleyebilirsiniz. Çok fazla olmasa da pil kullanım süresini etkileyecektir.
NOT: Tüm bu işlemlerin ardından telefonumuzu kapatıp açmamızda fayda var. Hatta bunu belirli aralıklarla yapmamız da telefonumuzun sağlığı için faydalı olacaktır.

 
2. IOS güncellemelerinden kaynaklanan sorunlar

Her IOS güncellemesinde ayarlarımızda değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikleri, yukarıda bahsettiğim şekilde, tekrar düzeltmemiz gerekebilir. Ayrıca yine güncellemeden dolayı bataryamızın sıfırlanması da gerekebilir. Bunun için Battery Doctor uygulamasını kullanabiliriz. Bu uygulama ile yapmamız gereken adımları şöyle sıralayabiliriz:

  • İlk önce, pil seviyesi %1 kalana kadar telefonumuzu kullanmamız gerekiyor. Ardından Battery Doctor uygulamasını açıp telefonumuzu şarja takabiliriz.
  • Uygulamada alt menüden Charge bölümüne gelerek gösterge ekranına ulaşabiliriz. Bu bölümde üç gösterge bulunuyor. Telefonumuzu, üçüncü gösterge olan Trickle tam dolana kadar şarjda bırakıyoruz. Trickle dolma süresi tam şarjdan sonra 40 dakika kadar sürebiliyor.
  • Bu işlemin ardından telefonumuzu tekrar pil seviyesi %1 kalana kadar kullanıyoruz. Sonrasında ise normal kullanıma geçebiliriz. Bu işlem bataryamızın normale dönmesine yardımcı olacaktır. Fakat bu işlemi sadece IOS güncellemeleri sonrası yapmamızda fayda var. Normal zamanlarda pek tavsiye etmiyorum.
NOT: Telefonumuzu pil seviyesi %20’nin altına düşmeden şarj etmemiz batarya sağlığı için çok önemli. Ayrıca telefonumuzu tam dolana kadar şarjda tutmaya da özen göstermeliyiz. Aksi halde bataryamızın ömrü çabuk tükenebiliyor.

 
Bu işlem haricinde, Battery Doctor uygulamasını gereksiz dosyaları temizlemek ve ram kullanımını optimize etmek için de kullanabiliriz.

Sonuç olarak, telefonumuzu “sağlıklı” kullanmamız önemli. Ne kadar dikkatli kullanırsak o kadar uzun süreli olur. Ne de olsa hassas teknoloji, nazik olmak gerek ;)

iPhone şarj sorunu ve çözüm önerileri
2 kez oylandı
2170 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir