İnceleme: RODE VideoMic shotgun mikrofon

Uzun zamandır RODE VideoMic ile ilgili incelemelerimi yazmayı istiyordum fakat bir türlü fırsat olmamıştı. Nihayet fırsat bulabildim ve yazabiliyorum. Aslında film işleriyle ilgilenen amatörler için bu inceleme makalemin önemli olacağını düşünüyorum. Çünkü ekonomik sınıfta yer alan RODE VideoMic için sağlıklı bir inceleme, yabancı kaynaklar haricinde, daha önce yapılmamış. Bir önceki İnceleme: Zoom H1 ses kayıt cihazı makalemde bu işlerde sesin ne kadar önemli olduğuna değinmiştim. Şimdi, ekonomik sınıfta yer alan bu giriş seviyesi profesyonel mikrofonu adım adım tanıyalım:

Belli başlı teknik özellikler

Akustik Prensibi: Doğrusal geçiş
Kapsül: 0.50″
Polar Pattern: Supercardioid sistem
Frekans Cevabı: 40Hz – 20kHz (Seçilebilir HPF @0)
Çıkış Empedansı: 200Ω
Maksimum SPL: 134dB SPL (@ 1kHz, 1KΩ yük içerisinde 1% THD)
Hassasiyet: -38.0dB 1 Volt/Pascal (12.60mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1kHz
Eşdeğer Gürültü Seviyesi: 20dB-A
Güç Kaynağı: 9V pil
Ağırlığı: 176.00gm
Boyutları: 65.00mm (yükseklik) x 102.00mm (genişlik) x 250.00mm (uzunluk)
Çıkış: Minijack/3.5mm çıktı
Garanti: 1 yıl (10 yıla kadar genişletilebilir)

Biraz fazla teknik oldu ama ürünü tanımak adına bu teknik detayları öğrenmekte fayda var. Açıklamak gerekirse; yanlardan ve arkadan gelen sesleri minimuma indirip önden gelen sesleri kaydeden supercardioid sisteme sahip stüdyo kalitesinde kayıt yapabilen profesyonel bir shotgun mikrofon. 9V pil ile çalışıyor. İki kademeli High Pass Filter modu ile düşük gürültü devre tasarımına sahip. Harici bir ses kayıt cihazıyla bu farkı hissediyorsunuz. Ayrıca boompole ve kamera shoe mount montajlarına tam uyumlu entegre titreşim engelleyici ekipmanı ve entegre köpük rüzgar koruması ile sunuluyor. 1 yıllık garantisi ise RODE web sitesinden ürünü kayıt ettirerek 10 yıla kadar yükseltilebiliyor.

rode-videomic-supercardioid-mikrofon

Kutu içeriği

RODE VideoMic mikrofon
Entegre Rycote® Lyre® shock mount
Köpük windshield
Kullanma klavuzları (ürün seri numarası)

Bunlar haricinde kutudan başka bir şey çıkmıyor. Başka yardımcı ekipmanlar isterseniz (mini tripod vs.) ayrıca satın alıyorsunuz. 9V pil almak da yine size kalıyor. Bu haliyle Türkiye satış fiyatı, doların yüksek olması sebebiyle, 460 TL civarında. Belki daha ucuza da bulunabilir. Alternatifi, tamamen DSLR kullanıcıları için düşünülmüş, yeni çıkan VideoMic GO shotgun mikrofona göre daha pahalı. Bu model ise 280 TL civarında fakat özelliklerini hiç inceleyip kıyaslamadım.

Tasarımı ve yapısı

RODE VideoMic standart bir uzunluğa sahip. 9V pil ile çalışması nedeniyle arka kısmı biraz hacimli. Pil haznesi bu bölümde yer alıyor. Açma kapama ve High Pass Filter fonksiyonları yine arka bölümde bulunuyor. Entegre shock mountu oldukça kaliteli ve işlevsel. Kameranızın flaş yuvasına rahatlıkla bağlayabiliyorsunuz. Dilerseniz kolaylıkla boompole ile de kullanabiliyorsunuz. Köpük rüzgar önleyicisi ise standart bir windshield, yani idare eder. Fakat mikrofon plastik malzemeden oluşuyor ve bana çok sağlam görünmedi açıkçası. Düşürmemeye özen göstermek lazım. Bunun haricinde 3.5mm jack kablosu uzun değil. Boompole ile kullanacaksanız kaliteli uzatma kablosuna ihtiyacınız olacak. Ayrıca yüksek sesli ortamlarda kayıt yapabilmek için ayar fonksiyonları da pil haznesinin içinde bulunuyor ve üç farklı seçenekte sunuluyor: 0dB, -10dB ve -20dB. Varsayılan olarak elbette 0dB’de ayarlı. Değiştirmek için kürdan gibi ince bir çubuğa ihtiyacınız var. Bu bölüm de bana gelişigüzel yapılmış göründü. Çok fazla ihtiyaç duyulmayacak olmasından dolayı böyle tasarlanmış herhalde.

Genel olarak, sınıfında en ekonomik modellerden biri olduğunu düşünürsek, malzeme kalitesi gözardı edilebilir. Bunun haricinde ise gayet kullanışlı bir model.

rode-videomic-supercardioid-mikrofon-2

Kullanım şekilleri ve tecrübelerim

Öncelikle mono ses kaydı yaptığını belirteyim. Shotgun mikrofonların geneli böyle. Stereo kayıt istiyorsanız daha farklı modeller de mevcut. Fakat mono ses kaydı olarak oldukça yetenekli bir mikrofon. Özellikle video kamera ve DSLR kameralar için tasarlanmış. Ama isterseniz harici bir ses kayıt cihazıyla da çok rahat kullanabiliyorsunuz. Bu noktada şunun altını çizmem gerek. DSLR gövdelerin, daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, ses kayıt yetenekleri pek iyi değil. Eğer bu hususta titizseniz pek tatmin olmayacaksınız. Çünkü oluşan dip ses hayli fazla. Dijital ortamda temizlenebilir ama ne kadar az olursa o kadar iyi bence. Harici bir kayıt cihazıyla ise çok daha profesyonel ses kaydı yapabiliyorsunuz.

Kısa film çekimleri için oldukça ekonomik ve kullanışlı bir model olan VideoMic, dilerseniz PC üzerinde de kullanılabiliyor ve Adobe Audition ile ses kaydı alınabiliyor. Tabi, farklı bir yazılımla da ses kaydı yapılabilir. Bir stüdyo mikrofonu kadar olmasa da bana göre gayet iyi iş görüyor.

Dış mekan kayıtlarında High Pass Filter modu istediğiniz sesi kaydederken çevresel sesleri (araba gürültüsü vb.) minimuma indirerek daha temiz ses kaydı yapmanıza olanak sağlıyor. Çok büyük bir fark oluşturmasa da gayet kullanışlı. Tabi, dış mekan için köpük windshield yerine mutlaka tüyden yapılmış windshield kullanmak gerekiyor. Aksi halde ufak bir rüzgarda bile gürültü oluşabiliyor. Elbette üst seviye bir performans beklemek doğru olmaz. Çok daha profesyonel kayıtlar için üst modelleri çok daha maliyetli.

Artı ve eksilerle RODE VideoMic

Artıları:
– Yüksek kalite supercardioid sistem
– High Pass Filter modu
– Dahili shock mout ile sunulması
– Kamera ve boompole bağlantısı için tam uyumlu olması
– Kompakt, hafif ve taşıması kolay yapısı

Eksileri:
– Plastik malzeme kullanımı (pek dayanıklı görünmüyor)
– Bazı düğmelerin pil yuvasında bulunması ve kalitesiz tasarımı

Fiyatı ve performansı açısından ele alacak olursak eksilerini görmezden gelebiliriz. Titiz ve dikkatli kullanırsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

videomic

Sonuç olarak

RODE VideoMic fiyat – performans açısından oldukça başarılı bir shotgun mikrofon. Amatör olarak bu işlerle ilgileniyorsanız kesinlikle tavsiye edebilirim. Tabi, yine ekonomik olmak adına, Zoom H1 ses kayıt cihazıyla kullanırsanız çok daha fazla performans alırsınız. Nereden alabilirim derseniz GittiGidiyor ve diğer alış veriş sitelerinden çok rahat bulabilirsiniz.

Bunlara ek olarak ses kaydı örneklerine YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz. Kendi kayıt denememe örnek olarak şimdilik İnceleme: Zoom H1 ses kayıt cihazı makalemdeki videoyu izleyebilirsiniz. Detaylı bir kayıt örneğimi ise yakın bir zamanda burada yayınlayacağım. Şimdilik görüşmek üzere…

İnceleme: RODE VideoMic shotgun mikrofon
8 kez oylandı
4134 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Bu makaleye 2 yorum yapılmış

  1. Musab Cevapla

    Oldukça güzel bir çalışma olmuş, çok yardımcı oldunuz. Rode VideoMic Go incelemesi de görmek isteriz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir