Grafik tasarım için hangi renk profilleri kullanılmalı?

Günümüzde neredeyse herkes grafik tasarım yapar oldu. Bu işi profesyonel olarak yapanlar açısından bir sıkıntı yok. Fakat amatör çoğu kişi, yaptıkları işlerde renk profillerinin doğru olmamasından dolayı baskı aşamasında bir çok sıkıntıyla karşılaşıyor ve çoğu kez bu sıkıntıları fark etmiyor bile.

Şimdi uluslararası standartlara uygun hangi renk profillerini tercih edebiliriz bakalım. Bu aşamada renk profil ayarlarını Adobe programları ve CorelDRAW için anlatacağım. FreeHand ve Quark Xpress kullanmadığım için onlara değinmeyeceğim ama standartlar aynı olduğu için aynı ayarları bu programlara da uygulayabilirsiniz.

CorelDRAW ile başlayalım. Programı açıp Tools / Color Management / Defaut Settings yolunu izleyelim. Programları ilk kurduğumuzda varsayılan olarak gelen ayarlar doğru ayarlar değildir. Bizim Avrupa standartlarını uygulamamız gerekir. Açılan penceredeki tüm ayarları aşağıdaki gibi yapalım. Sol kısım genel renk profili ayarları. Sağ kısımda ise dosya açarken ya da açık bir dosyaya başka dosyalar alırken bizi uyarıp uyarmamasını ve hangi profillerde dosyayı açacağını belirliyoruz. Ben, uyarıda bulunmasını ve renk profillerini benim ayarlarıma göre açması gerektiğini belirledim. Dilersek Presets bölümünden ayarlarımızı kayıt da yapabiliriz.

corel-settings

Adobe programlarında da ayarlar aynı aslında. Burada şöyle bir durum var: Bu ayarları Photoshop, Illustrator, InDesign vs. için teker teker yapmak yerine Bridge programı ile yapıp, tüm Adobe programlarını aynı ayarlara getirebiliriz. Bunun için Bridge programını çalıştırıp Edit / Color Settings yolunu izleyelim ve aşağıdaki gibi ayarlayıp Apply diyelim. Synchronized yazısının yanındaki renkli simgenin bütün olarak görünmesi tüm Adobe programlarında renk profillerinin senkronize edildiğini ifade eder ki bu da işlem tamam demektir.

bridge-settings

Programlarımızın renk profillerini Avrupa standartlarına göre düzenledik. Artık baskı işlerimizde karşılaşabileceğimiz renk hatalarını da minimuma indirmiş olduk. Bu ayarlar programların farklı sürümlerinde de aynıdır. Tabi, şu unutulmamalıdır ki kullandığımız monitörün baskı için rekleri ne ölçüde doğru verebildiği çok önemli. Bunun için piyasada ucuza satılan birçok kalibrasyon cihazı var fakat boşa para vermeyin derim. İyi kalibrasyon cihazları ise oldukça pahalı. Ayrıca ucuz monitörlerde kalibre işleminin pek sağlıklı olmadığını da belirteyim. Herkese başarılar…

Grafik tasarım için hangi renk profilleri kullanılmalı?
6 kez oylandı
4173 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir