Gezi rehberi: Bolu Göynük Çubuk Gölü

İki ay kadar önce Gölcük Fotoğraf Kulübü ile katılmıştım bu geziye. Yazmak için yeni fırsatım oldu. Rotamız Adapazarı Taraklı, Bolu Göynük ve Çubuk Gölü idi. Ama bizi en çok etkileyen Çubuk Gölü oldu. Çoğu vaktimizi burada harcadık. Çubuk Gölü, Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı küçük bir göl. Burası oldukça sakin ve huzurlu bir doğa harikası. Oldukça ziyaretçi çekiyor. Çünkü burayı özel kılan sadece doğası ve sakinliği değil.

 

Çubuk Gölü’nü özel kılan buradaki yel değirmenleri aslında. Bu yel değirmenleri tahmin ettiğinizin aksine, Kanal D‘de yayınlanmış Rüzgarlı Bahçe adında bir dizi filmin seti için özel olarak yaptırılmış. Dizinin oyuncuları Selçuk Yöntem, Zeynep Beşerler, Yiğit Özşener, Cengiz Coşkun gibi ünlü oyuncular. Dizi 5 bölüm yayınlanmış ve tutmadığı için yayından kaldırılmış.

Yel değirmenleri sayesinde, doğal güzelliğinin yanında, tarihi bir büyüye de kavuşmuş Çubuk Gölü. Fotoğraf çekmek için gerçekten güzel bir yer. Yolları da gayet düzgün, özel aracınızla rahatça gelebilirsiniz. Mesafe olarak Google Haritalar‘dan bakabilirsiniz. Biz Şubat ayının ortalarında bu bölgeye gelmiştik. Hava oldukça güzeldi. Fakat bahar ayının tazeliği henüz kendini göstermemişti. Bunu neden söylüyorum? Çünkü burası bahar aylarında çok daha güzel. Yeşeren ve çiçek açan ağaçlar fotoğraf tutkunları için muhteşem bir zenginlik. Özellikle gölün durgun olduğu saatlerde göl üzerine düşen yansımalar sizi büyüleyebiliyor.

 

Gezimizde ilk durağımız olan Çubuk Gölü, bizi hayli etkiledi. Açıkcası beklentilerin üzerinde bir yer. Buranın ardından gezimiz Göynük ve Taraklı ile devam etti. Çubuk Gölü bizi en çok etkileyen yerdi ama Göynük ilçesi de gezilmeye değer. Buralara yolunuz düşerse Göynük’e de mutlaka uğrayın derim. Çünkü tarihi dokusunu koruyan harika bir yer. Akşemseddin Hazretleri‘nin türbesi de burada bulunuyor. Ayrıca yemek yiyebileceğiniz ve alış veriş yapabileceğiniz çok güzel mekanlar da var.

Gezi rehberi: Bolu Göynük Çubuk Gölü
4 kez oylandı
3648 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir