Fotolia Instant nedir? Nasıl kullanılır?

Dünyanın en büyük stok görsel sitelerinden olan Fotolia‘nın sunduğu Instant uygulaması aylar önce hizmete girmişti. Hakkında bir çok yazı yazıldı. Ben de burada bir Fotolia katılımcısı olarak fikirlerimi ve incelemelerimi paylaşmak istedim.

Fotolia Instant, tamamen akıllı telefonlar ile fotoğraf çekenler için düşünülmüş bir uygulama. Bu uygulama ile, cep telefonunuzdan çektiğiniz fotoğrafları Instant koleksiyonuna ekleyerek satışa sunabiliyorsunuz. Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi, akıllı telefonlar ile fotoğraf çekmenin çok fazla yaygınlaşması Fotolia tarafından yeni bir pazar olarak görülmüş ve bu şekilde projelendirilmiş. Başarılı olacak gibi de görülüyor. Tabi ki, stok fotoğrafçılık ile ilgilenenler bilirler, Instant uygulamasında da çektiğiniz fotoğrafların farklı, özgün ve yaratıcı olmaları gerekiyor. Ayrıca teknik açıdan da (ışık, renkler, gürültü, netlik vs.) sorunsuz olmaları gerekiyor. Aksi halde yüklediğiniz fotoğraflar kabul edilmiyor. Yani Fotolia’nın kalite, telif hakları ve fikri mülkiyet hakları da bu uygulamada aynen geçerli. Eğer çekimlerinizde model bulunuyorsa, fotoğrafınızı yüklerken uygulama üzerinden “Model İzin Belgesi” oluşturmanız gerekiyor. Bünyesinde yeni bir pozlama ve filtre kontrol sistemine sahip uygulama, Instagram ile çektiğiniz fotoğrafları da kabul ediyor.

   

Hizmeti kullanabilmek için telefonunuza Instant yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Yazılım tr.fotolia.com/instant sayfasından ya da App Store‘dan ve Play Store‘dan edinilebilir. Üyeliğinizi de bu uygulama üzerinden sağlıyorsunuz. Mevcut Fotolia üyeleri için ayrıca Instant üyeliği gerekmiyor.

Uygulama henüz yeni. Şu an sadece iOS ve Android sistem kullanıcıları, İngilizce olarak hizmetten faydalanabiliyor. Türkçe sürümü henüz yok. Andoid versiyonu için uzun bir süre beklememiz gerekmişti. Türkçe sürüm için de ne kadar bekleriz bilemiyorum.

Cep telefonu ile fotoğraf çekmeyi ciddiye alanlar ve farklı fotoğraflar çektiğini düşünenler için oldukça güzel bir uygulama. Fakat ne denli kazanç kapısı olur bilemiyorum. Daha gelişmesi ve tercih edilir olması için zaman gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, 2014 yılı itibarıyla bakacak olursak, akıllı telefonların fotoğraf kalitesi ve bu fotoğrafları satın alacak kitle henüz bana göre çok olgunlaşmış değil. Bu düşünceme katılmayanlar olabilir. Ama profesyonel stok fotoğrafçılık cephesinden bakacak olursak durum bu şekilde.

Özetle; henüz çok yeni bir pazar. Geliştirilmesi gereken bir uygulama. Fakat hızla gelişen akıllı telefonlar ve kullanıcılar ile geleceği var gibi duruyor. Artık hayırlısı…

Güncellendi: 08 Şubat 2015

Fotolia Instant nedir? Nasıl kullanılır?
6 kez oylandı
2022 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir