Canon DSLR ile profesyonel video çekmek için CineStyle ayarı

DSLR ile film çekenler bilir, fotoğraf makinesi ile çekim yapmak zordur. Ama daha büyük zorluk, çekim sonrası görüntüleri işlemek. Yani post-prodüksiyon dediğimiz olay. DSLR gövdelerde RAW ya da 4:2:2 video kaydının mümkün olmayışı, post-prodüksiyon aşamasında renk düzenleme yapmayı çok fazla kısıtlıyor. Peki bu durumun bir çözümü yok mu? Yani, çekim esnasında videonun fazla sıkıştırılmasının önlenmesi, kontrastın ve renk doygunluğunun renk düzenleme işlemine uygun seviyede tutulması mümkün değil mi? Elbette mümkün…

Technicolor adında bir şirket bu sıkıntının farkına varmış ve Canon ile baş başa verip yeni bir picture style geliştirmiş. CineStyle adındaki bu yama ile amaç, görüntüdeki dinamik aralığı artırarak renk düzenlemesine daha uygun hale getirebilmek. Yani düşük saturation ve contrastlı olabildiğince soluk bir görüntü elde etmemizi sağlayan CineStyle, gölgeli ve çok aydınlık bölgelerin detaylarını kaybetmeden renk düzenlemesi yapmamızı mümkün hale getiriyor. Profesyonel bir video kadar olmasa da, ışığı iyi ayarlanmış bir ortamda uygun bir çekim yapılırsa oldukça işe yarıyor.

Peki çekim sonrası renk düzenleme yapmayı bilmiyorsak ya da yapmak istemiyorsak ne olacak? Bunun için de Technicolor’un yine ücretsiz sunduğu S-Curve LUT adındaki eklenti yardımınıza koşuyor. After Effects, Premiere Pro ve Final Cut ile sorunsuz çalışan bu eklenti CineStyle ile çekilmiş görüntüye renk kontrolü yapmaya yarıyor. Oldukça başarılı ama ben bu kontrolü bir eklentiyle değil, kendim iyi bir renk düzenleme yazılımı ile yapmaktan yanayım her zaman.

cinestyle-test

Buraya kadar her şey tamam. Ama bu CineStyle nasıl yükleniyor? CineStyle Canon DSLR fotoğraf makinenize yüklenen bir çeşit ayar. Aşağıda sunduğum indirme dosyasının içinde kurulum anlatımı mevcut ama İngilizce. Ben size Türkçe olarak tarif etmeye çalışayım:

Technicolor CineStyle ve S-Curve LUT’u buradan indirebilirsiniz.

 • EOS Utility v2.6 ya da daha yeni bir sürümü bilgisayarımızda kurulu olmalı.
 • Yukarıdaki indirme linkinden CineStyle dosyasını indirin.
 • Canon DSLR fotoğraf makinenizi USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.
 • Canon EOS Utility yazılımını çalıştırın.
 • Camera Settings / Remote Shooting seçeneğine tıklayın.
 • Pencere açıldığında kamera ikonuna tıklayın.
 • Shooting Menu altındaki Register User Defined Style seçeneğine tıklayın.
 • Register Picture Style File penceresi açıldığında kullanıcı tanımlarından birini seçin. (1, 2 ya da 3)
 • Dosya aç ikonuna tıklayın.
 • İndirmiş olduğunuz Technicolor_CineStyle_v1.0.pf2 dosyasını seçin.
 • Tamam diyin ve işte bu kadar.

Artık kameranızın video ayarlarında Fotoğraf Stili bölümünden CineStyle yüklediğiniz kullanıcı tanımını seçebilirsiniz. Technicolor firması CineStyle ayarlarını Saturation: -2Contrast: -4 ve ISO: 160 ve katlarında tutmayı tavsiye ediyor. İlginç olan şu ki; Canon DSLR kameralar ISO 160 ve katlarında daha az noise üretiyormuş. Kullanmaya başlamadan önce ayarları kontrol etmenizde fayda var.

Aşağıda ise benim hazırladığım örnek videoları indirebilirsiniz. İlk video CineStyle ayarları ile çekilmiş ham görüntü. İkincisi ise bu ham görüntünün DaVinci Resolve yazılımı ile renk düzenleme uygulanmış hali. DaVinci Resolve, BlackMagic firmasının ürettiği çok güçlü bir renk düzenleme programı. İlerleyen günlerde bu program ile ilgili eğitim filmlerim de olacak.

EOS 60D video – CineStyle çekim

Örnek filmi indir

EOS 60D video – DaVinci Resolve edit

Örnek filmi indir


Canon DSLR ile profesyonel video çekmek için CineStyle ayarı
13 kez oylandı
3923 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir