Bir yerli sermaye: Edelkrone

Kısa film, reklam filmi, görsel efekt, kurgu vs. gibi işlerle ilgilenmeye başladığım dönemde internette araştırmalar yaparken Kadir Köymen adında biri çıkmıştı karşıma. O dönemde film çekimleri için çeşitli yardımcı ekipmanlar araştırıyordum ve Kadir Köymen’de Handy35 adında, handycam kameralar için geliştirdiği 35 mm lens adaptörünü kendi sitesi üzerinden satıyordu. Basit bir mantığa sahip güzel bir aletti bu adaptör. Daha sonra Kadir Köymen’i takip etmeye başladım. Kısa film çekimleri, çeşitli kamera ekipman tasarımları yapan bu arkadaş uzunca bir aradan sonra, tabiri caizse bomba gibi, tekrar karşıma çıktı.

Uzun süre sessiz kaldığında yeni bir şeyler planladığını tahmin etmiştim. Tahminim doğru çıktı ve Edelkrone adında bir markayla çok daha gelişmiş ve profesyonel ekipmanlarla sadece yurt içinde değil, yurt dışında da varlık göstermeye başladığını gördüm. Üretimini yaptığı ekipmanlar Kadir Köymen’in kendi tasarımları ve son derece başarılılar. Tabi ki bu bir ekip işi. Açıkcası Kadir Köymen’den böyle bir girişim bekliyordum. Özellikle son dönemde yeni ekipmanlarını da tanıttılar ve tek kelimeyle harikalar.

Peki bu Edelkrone tam olarak nedir? Web sayfalarında “filmmaking solutions” sloganı göze çarpıyor. Yani film yapımı için çeşitli çözümler diye açıklayabiliriz. Web sayfalarını da incelediğinizde göreceksiniz. Dünya standardı profesyonel ekipmanlar üretiyorlar ve dünyaya satıyorlar. Uluslararası fuarlara katılıp kendilerini tanıtıyorlar. Global çapta bir proje olduğundan siteyi İngilizce yapmışlar ve satışlarını dolar üzerinden yapıyorlar.

Ürettikleri ekipmanların her biri özel ve kaliteli malzemelerle CNC tezgahlarında hazırlanıyor. Ürünler pratik, basit, düşük bütçe ekipmanlardan çok daha profesyonel ekipmanlara kadar geniş bir yelpazeye sahip. Kadir Köymen, tecrübelerinden faydalanarak her türlü ihtiyacı karşılayacak ürünler tasarlamış. Bu ürünleri ister DSLR ile ister profesyonel kameralar ile kullanabiliyorsunuz. Birden fazla ekipmanı birleştirerek istediğiniz sonuca odaklı çözümler üretebiliyorsunuz. Mesela son yıllarda DSLR gövdeler ile film çekmek popüler olduğundan, bu ihtiyaca yönelik geliştirdikleri aparatlar ile işiniz çok daha kolay ve profesyonel hale geliyor.

Tüm ekipmanları açıklamak, anlatmak mümkün değil elbette. Edelkrone web sayfası üzerinden tüm ürünleri kendiniz inceleyebilirsiniz. Ayrıca Vimeo Edelkrone Kanalı üzerinden tanıtım filmlerine de bakabilirsiniz.

Sonuç olarak Kadir Köymen mükemmel bir iş çıkarmış ve çok daha başarılı olacağı kesin. Kendisine çok kez ulaşmayı denedim ama her seferinde başarısız oldum. Belkide ulaşılmak istemiyordur. Umarım denk gelir ve bu yazıyı okuyup kendisi bana ulaşır :) …

Bir yerli sermaye: Edelkrone
3 kez oylandı
3347 kişi bu makaleyi okudu
Paylaş:            Paylaşmak güzeldir :)

Yazar: Serkan Kandemir

Yazılarımı beğendiniz mi? Paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için RSS ile Keskin Mercek'i takip edin. Konuyla alakalı yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Ben mi? serkankandemir.info

Bu makaleye 1 yorum yapılmış

  1. Dora Cevapla

    Can any body help me in upatneidg tiltle in Google search. i have changed the tilte 2 weeks back but still in serach its showing old title

Siz ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir